Mesečni ciklus
Uskoro će ti menstruacija postati sasvim prirodna stvar, kao disanje. Ovde možeš da saznaš više o mesečnom ciklusu i o tome šta se dešava između.
Šta je menstrualni ciklus?
Između početka menstruacije do početka sledeće obično protekne oko mesec dana i ovaj period se naziva menstrualni ciklus (od latinske reči za mesec – mensis). Radi lakšeg izračunavanja i sporazumevanja sa lekarom ili ginekologom, prvi dan menstruacije se naziva „dan broj jedan” ili „prvi dan“. Menstruacija je najčešće jedina promena koju ćeš primetiti svakog meseca, ali se dosta toga odvija iza scene!
Animacija ti precizno prikazuje šta se dešava tokom menstrualnog ciklusa. Možeš da je odgledaš ili da klikneš direktno na temu koja te interesuje.
Koliko dana treba da prođe između dve menstruacije?
Po jedna jajna ćelija sazreva u jajnicima otprilike svake četiri nedelje.
Ovo je približna procena – menstrualni ciklus je jedinstven za svaku devojku! Nekad traje duže, nekad kraće. Pogledaj primere ispod i uveri se i sama koliko mogu da se razlikuju menstrualni ciklusi: prvi ciklus traje 28 dana, što je prosečna vrednost. Sa trajanjem od 33 dana, drugi ciklus je očigledno duži, ali isto tako sasvim normalan. Imaj na umu da su informacije o plodnim danima i ovulaciji u oba menstrualna ciklusa date približno. Ukoliko želiš da saznaš šta se događa svakog pojedinačnog dana, otvori animaciju.
Šta da radim ako imam neredovne menstruacije?
U početku su mestruacije često neredovne. Zato nemoj da paničiš ako ti menstruacija ponekad ne počne onda kad je očekuješ. Ponekad je potrebno i nekoliko godina da se uspostavi hormonalni balans i menstruacije postanu redovne. Ishrana, stres, putovanja i mnogi drugi faktori mogu da utiču na varijacije u tvom ciklusu.
Ukoliko si zabrinuta ili su ti potrebne dodatne informacije, predlažemo da se obratiš svom lekaru.
Kratke činjenice o menstruaciji: šta, koliko, koliko dugo i koliko jako?
Šta? Tečnost koja ističe iz vagine tokom menstruacije sadrži mnogo više toga nego što misliš i ne čini je samo krv. Sadrži i vaginalni sekret i deliće oljuštenog zida materice. Boja menstrualne tečnosti može dosta da varira – kreće se od crvene i braonkaste do tamno braon boje.
Koliko dugo? Menstruacija obično traje između tri i sedam dana. Opet, i ovo može da varira kod žena i devojaka – ne postoji ništa što se podrazumeva kada su menstruacije u pitanju!
Koliko? Kao i sve ostale karakteristike, količina krvi i tkiva koja se izluči tokom menstruacije veoma se razlikuje od jedne žene do druge. Oko 65 ml menstrualne tečnosti je prosečna vrednost – otprilike pola čaše. Ne izgleda tako puno kada se posmatra na ovaj način, zar ne?
Koji su najintenzivniji dani menstrualnog ciklusa?
Primetićeš da ima dana kada je menstruacija jača ili slabija. Početkom ciklusa, izlučivanje je snažnije i, otprilike, dve trećine menstrualne tečnosti se izluče u prva dva ili tri dana. Krajem menstruacije, nastupaju „lakši dani“, kada se izlučuje i preostala tečnost. I ovo može da se razlikuje kod svake devojke pojedinačno. Vremenom ćeš se privići na ritmiku svog ciklusa i naučićeš koju veličinu tampona kada treba da koristiš.
Hoće li mi menstruacija biti ista čitavog života?
Menstruacija neće ostati ista tokom života i menjaće se kako budeš bila starija. Većina žena doživljava promene u trajanju, količini i progresiji menstruacije tokom života. Nešto su neredovnije u početku i u periodu približavanja menopauzi. Uzimanje pilula za kontracepciju može da učini da izlučivanje postane slabije, ali i da ih učini redovnijim. Veliki broj mladih majki se suočava sa obilnijm menstruacijama nakon rođenja deteta. Zbog svega ovoga, postoje tamponi u različitim veličinama, sa različitim nivoima upijanja ili čak sa krilcima za dodatnu zaštitu. Ovako uvek možeš da pronađeš onaj koji ti savršeno odgovara. Možeš da saznaš koji su tamponi odgovarajući za devojčice koje tek dobijaju menstruaciju ovde.